

VÝSTAVY




VÝSTAVY V ROKU 2010/2011:
Info nájdete na www.skj.sk Sú to výstavy poriadané pod záštitou SKJ a FCI.

AKO SA PRIHLÁSIŤ NA VÝSTAVU ?
Zo zoznamu výstav si vyberiem pre mňa najlepšiu výstavu a objednám si prihlášku. K vypísanej prihláške priložím fotokópiu rodokmeňa psa, potvrdenie o zaplatení výstavného poplatku a odošlem. Prijímanie prihlášok prebieha v 2 kolách. 1. uzávierka prihlášok je približne 2 mesiace pred konaním výstavy. 2. uzávierka je 1 mesiac pred konaním výstavy ale poplatok za výstavu je drahší. 2 týždne pred konaním výstavy dostaneme potvrdenie o prijatí prihlášky
Druhy výstav v SR
Medzinárodná výstava - je to výstava najvyššej kvality. Zúčastňujú sa na nej naši aj zahraniční vystavovatelia a aj zahraničný rozhodcovia. Zadeľujú sa v nej tituly:
- · CAC - čakateľ na šampióna SR,
- · CAJC - čakateľ na šampióna mladých,
- · CACIB - čakateľ na interšampióna,
- · BOB víťaz plemena,
- · BOG - víťaz skupiny,
- · BOS víťaz výstavy.
Národná výstava - zúčastňujú sa na nej zväčša vystavovatelia aj rozhodcovia zo Slovenskej Republiky. Zadeľujú sa na nej všetky tituly ako na medzinárodnej výstave okrem titulu CACIB.
Oblastná výstava - výstava najnižšej kvality, zadeľuje sa tu titul víťaz oblastnej výstavy.
Klubová výstava - špeciálna výstava určitého klubu chovateľov psov (napr. Klubová výstava Klubu chovateľov bíglov). Zadeľujú sa tituly:
- · CAC,
- · CAJC,
- · Klubový víťaz,
- · BOB,
- · BOG.

ČO SI PRIPRAVIŤ NA VÝSTAVU?
- · rodokmeň psa
- · pozývací list (potvrdenie o prijatí prihlášky na výstavu)
- · očkovací preukaz s platnými očkovaniami
- · potvrdenie veterinárneho lekára o zdravotnom stave psa nie staršie ako 3 dni
- · výstavné vodítko - tenké nylonové vodítko, farba by mala byť podobná s farbou psa.
- · kempingové stoličky (alebo niečo na sedenie)
- · deku pre psa na ležanie, prípadne klietku
- · misky na vodu pre psa

PRIEBEH VÝSTAVY
Na začiatku výstaviska je veterinár, ktorý kontroluje veterinárne doklady. Vo výstavnej kancelárii si prevezmem katalóg, zložku, ktorá obsahuje diplom a posudok psa. Do súťažného kruhu treba zobrať zložku s posudkom a preukaz pôvodu. Vedúci kruhu hlási čísla vystavovateľov, ktorí sa pripravia na vystavovanie. Po vojdení do kruhu sa zoradia vystavovatelia vedľa seba a dajú psov do výstavného postoja. Ja vystavujem tak, že jedným kolenom si kľaknem na zem, pravou rukou dvihnem psovi hlavu, ľavou zadržím chvost vzpiamene. Dbám na to aby pes stál prednými a zadnými nohami rovno. Rozhodca prezrie (prehmatá) každého psa. Dôležité je aby sa pes nebál a zostal pokojne stáť. Musí ukázať zuby. Ak pes zavrčí je okamžite diskvalifikovaný. Po tejto procedúre dá rozhodca povel na pohyb. Pes musí bežať vždy v protismere hodinových ručičiek a pri ľavej nohe. Nesmie ťahať ani ísť pozadu, musí mať zdvihnutú hlavu (nesmie čuchať na zemi). Nemal by vyskakovať ani cválať. Je mnoho rozhodcov ktorí vyžadujú behanie priamočiaro a tam a späť alebo do trojuholníka. Tieto všetky smery treba trénovať doma. Po pohybovej zložke rozhodca opisuje každého psa jednotlivo. Je dôležité aby pes stál vo výstavnom postoji. Do posudku napíše klady a zápory konkrétneho jedinca a zadelí mu známku:
- · výborný - pes zodpovedá štandardu plemena
- · veľmi dobrý - pes má malú odchýlku ktorú štandard nepripúšťa
- · dobrý - pes má väčšiu odchýlku, od štandardu plemena
- · dostatočný - pes takmer vôbec nezodpovedá štandardu
