

SFARBENIE BÍGLA

Bígel je neopakovateľný farebný obrázok a toto sfarbenie patrí k jeho hlavným atraktívnostiam. Každá farba je krásna a záleží len a len na nás a našom vkuse, ktorú si vyberieme.
Štandard povoľuje všetky farby uznané pre duriče, okrem pečeňovej no a špička chvosta musí byť vždy biela..
TROJFAREBNÉ SFARBENIE , inak nazývané TRICOLOR

Narodené šteniatko sa javí celé čierne na bielom podklade s ojedinelými hnedými chĺpkami . Hnedá farba sa postupne objavuje na hlave, chvoste a končatinách. Táto zmena farby môže trvať prakticky celý život psa. Trikolórny pes má väčšinou bielu papuľku s lyskou a hnedú hlavu a uši. Krk, chrbát, boky, horná strana chvosta sú čierne. Plecia, stehná, spodná strana chvosta sú hnedé. Spodná strana krku, brušné partie a spodná časť končatín, vrátane špičky chvostá sú biele. Variabilita trikolórov je však nesmierna. Rôzna je intenzita , nepravidelnosť a veľkosť čiernych miest sfarbenia, taktiež je rôzna sýtosť hnedého sfarbenia, ktorá môže byť od svetlo-béžovej cez svetlo- a tmavo- hnedú až po takmer čiernu . Často sa u silne pigmentovaných jedincov nachádzajú v bielej srsti čierne fliačiky , tzv. „mottles“. Je popisovaná aj modrohnedobiela kombinácia, kedy sa namiesto čiernej objavuje modrá farba, ktorá je prakticky odtieňom šedej. Farba sa mení nielen po celý život psa , ale má na ňu vplyv i hormonálny cyklus a výživa. Väčšinou ustupuje čierna farba, ktorá je nahradená hnedou.



MODRO ŠKVRNITÉ SFARBENIE alebo tiež BLUE MOTTLED


Toto veľmi vzácne sfarbenie, má podobu celkom bieleho psa s rôzne veľkými modrými (šedými) škvrnami po tele. Jedná sa o nesmierne atraktívne sfarbenie.
Tento pes je naozaj modro-bodkovaný aj keď na nohách má veľa hnedých fľakov. Modré znaky boli docielené vmiešaním bielych chlpov medzi tmavý až čierny základ, takže sa vlastne nejedná o pravú modrú, skôr odtieň šedej. Podľa literatúry sú takto sfarbené jedince ojedinelé aj v zahraničí. Skôr sa vyskytujú v USA kde sa takéto bígle používajú na prácu alebo šport a nevadí im pri tom chýbajúci podiel čisto bielej pre výstavnú kariéru.
Grošovaný ( mottled) tricolor – hovorí sa mu tak kôli jeho hnedým a čiernym fliačikom ( grošovaniu) v bielych plochách. Na rozdiel od predchádzajúceho typu je tu zreteľne rozoznateľná biela, čiena a hnedá. Grošovanie má zreteľný biely podklad a aj fľaky sú väčšie a výraznejšie.


DVOJFAREBNÉ SFARBENIE alebo tiež BICOLOR
Narodené šteniatko je najskôr celé biele s prípadnými béžovými škvrnami. Neskôr intenzita hnedého sfarbenia silnie a dá sa povedať, že tmavnú s pribúdajúcim vekom. Preto býva ťažké označiť stupeň sfarbenia, ktoré sa odlišuje podľa intenzity hnedej. Hnedobiele sfarbenie sa nazýva TAN AND WHITE. Ak sa sfarbenie blíži k veľmi atraktívnej medenej červeni, ide o sfarbenie nazývané RED AND WHITE , ak je odtieň veľmi svetlý až krémovožltý, ide o citrónovobiele sfarbenie nazývané tiež LEMON AND WHITE. U bicolorov sú tiež neobmedzené možnosti vo veľkosti a rozložení farebných škvŕn, a to od plášťových bíglov s uzatvoreným plášťom alebo dekou ( hlava, krk, plece a stehná rovnakej farby ) až po tie, ktoré majú na tele rôzne veľké škvrny alebo môžu byť až na malé škvrny takmer celé biele. Môžu sa vyskytnúť aj celé biele bígle iba s čiernou platňou, ale jedná sa o veľmi vzácne sfarbenie. Nesmieme zabudnúť, že čierna farba nie je žiadúca na hlave.



red and white sfarbenie tan and white sfarbenie true lemon and white sfarbenie
MELÍROVANÉ SFARBENIE alebo tiež PIED


Pri tomto sfarbení zasahuje do základnej farby farba iná. Zatiaľ čo má väčšinou chlp väčšinou jednu farbu, tu je viacfarebný .Dojem melíru vzniká umiestnením svetlých alebo viacfarebných chlpov medzi čiernymi , ktoré sa najviac objavujú na chrbte psa , kde vytvára tmavší pruh. Ak je melírovaný viacfarebný chlp v bielej, šedej, hnedej alebo čiernej, jedná sa o zajačí melír tiež HARE PIED. Ak má melír farbu jazvečieho chlpu, ide o BADGER PIED. Ak je chlp béžovo žltý , citrónový alebo biely, nazývame toto sfarbenie LEMON PIED. Jedná sa o veľmi pekné sfarbenie.


DILUTES
Tieto bígle sú tmavomodrí tricolóri - modrá je zriedená s klasickým tricolórom, ale farba má iný odtieň ( do šeda) Dosť často mávajú tieto psy svetlejšie oči, n niektorých prípadoch až do žlta. Farba mierne do modra je obsiahnutá v hnedých častiach srsti.
Tento bígel by sa dal popísať ako hnedo-modro-biely. Všimnime si ľahkého modravého nádychu hnedej farby. Toto sfarbenie spôsobuje rovnaký gén, ktorý hnedú modifikuje do odtieňu red.
Nos u tohto sfarbenia je modrý a zvlášť je to viditeľné u šteniatok – čo jej jedna z možností ako rozoznať toto sfarbenie od klasického tricolora.
Môže sa stať, že pes sa narodí ako modrý, ztmvne natoľko a to vrátane nosa, že je takmer nemožné rozoznať ho od skutočného tricolora a to i v prípade, že sa postavia vedľa seba


PEČEŇOVÉ SFARBENIE alebo tiež LIVER
Toto sfarbenie je veľmi ťažké popísať slovami, ale môžeme ho prirovnať s farbe surovej alebo varenej pečene, pretože kolíše v rôznej intenzite. Je to jediná farba ktorú štandard nepripúšťa ! Ak je u psa ešte aj netypická farba oka, je to vážny dôvod k vylúčeniu tejto farby srsti. Bolo totiž pozorované, že títo jedinci ak sa použili v chove dávali slepé šteňatá.


- tu na prvom obrázku je tricolórny bígel so sfarbením pečeňovým a na druhom je videť rozdiel medzi normálnym tricolorom a pečeňovým
LILA
Ďaľšou variantou sfarbenia vylučujúceho z chovu je tzv. LILA sfarfenie, kedy sú psy na základe čokoládoví alebo pečeňoví, ale naviac sa objavuje modrý nádych na plášti alebo sedle
Na nasledujúcich obrázkách máte možnosť porovnať si sfarbenie šteniatok, ktoré sú na svete pár dní :